TRADYCJE ZWYCZAJE WESELNE
Na przyjęciach weselnych obowiązują wciąż zwyczaje tradycje weselne. Istnieje duża różnorodność wśród tradycji, obrzędów weselnych w naszym kraju, w zależności od regionu Polski zmieniają się tradycje i zwyczaje na przyjęciu weselnym, dotyczące samej formy obrzędu jak i zachowania się gości przybyłych na ślub. W każdym regionie na wsi czy w mieście odnajdziemy ogromną liczbę różnych tradycji, które każdy na swój sposób przeżywa i interpretuje. Niektóre zwyczaje tradycje weselne i zasady są ogólne i nie podlegają podziałom na regiony czy kultury. Chcemy przedstawić cały przebieg i harmonogram jaki obowiązuje na większości standardowych weselach.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO RODZICÓW
Zwyczaje tradycje weselne w całym kraju są w większości jednakowe co do głównego przesłania – błogosławieństwa rodziców i najbliższych krewnych. Cała ceremonia przygotowań przedślubnych zaczyna się od momentu Błogosławieństwa przyszłych małżonków. Według starych zwyczajów przed wyjazdem do kościoła na ślub do domu przyszłej Panny Młodej przybywa narzeczony, czyli Pan Młody wraz ze świadkiem, rodzicami i całą rodziną. W niektórych regionach Polski zwyczaje tradycje weselne mówią, że przyszłemu Panu młodemu należy zablokować drogę do domu narzeczonej tworząc przez znajomych tzw. „bramy” aby urozmaicić i wykupić przejazd. W domu narzeczonej zbierają się cała rodzina z obojga stron. Najstarsi członkowie i rodzice obu stron udzielają narzeczonym błogosławieństwa i dopiero wtedy orszak ślubny udaje się do kościoła. Młodzi przybywają pod kościół. Dziś młodzi do kościoła przed ołtarz wchodzą razem jako pierwsi, koniecznie kobieta po prawej stronie swego mężczyzny, a za nimi świadkowie i rodzice. Przed ołtarzem młodzi ślubują sobie i składają przysięgę małżeńską.
PARA MŁODA OPUSZCZA KOŚCIÓŁ
Po zakończeniu przysięgi małżeńskiej i mszy świętej Para Młoda opuszcza kościół i następuje powitanie ich przez przybyłych gości. Małżonkowie przyjmują życzenia, jako pierwsi życzenia składają sobie nowożeńcy, następnie świadkowie, rodzice, krewni i przyjaciele. Dostojnie wygląda składanie życzeń jeżeli wszystko jest zachowane w takiej formie i jest uporządkowane w takiej kolejności, zazwyczaj bywa różnie. Mile widziany jest deszcz z ryżu czy też monet – z umiarem. Zwyczaje tradycje weselne mówią, że symbolizuje to dobrobyt i dostatek w małżeństwie. Zbieranie drobnych monet jest pierwszym wspólnym zadaniem i pierwszą wspólną pracą w małżeństwie. Według zwyczajów kto z małżonków zbierze więcej monet będzie kierował i rządził w domu.
MŁODZI UDAJĄ SIĘ NA PRZYJĘCIE WESELNE
Orszak spod kościoła do domu weselnego powinien mieć również swój porządek. Jako pierwsi powinni odjechać rodzice nowożeńców, potem młodzi i goście weselni. Koniecznie należy się upewnić czy wszyscy goście mają zapewniony transport na przyjęcie weselne. Państwo Młodzi nie mogą zbytnio śpieszyć się na salę weselną, aby nie zjawić się tam przed przybyciem gości, najlepiej jak dotrą jako ostatni i pozwolą wszystkim weselnikom rozlokować się i spokojnie w napięciu oczekiwać na ich przybycie.
MŁODA PARA PRZYBYWA NA SALĘ WESELNĄ
Jednym z utartych zwyczajów weselnych jest witanie nowożeńców Marszem, w tym momencie pan młody przenosi na rękach swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi. Zwyczaje tradycje weselne mówią, że po wejściu na salę Państwo Młodzi zostają powitani przez rodziców staropolskim zwyczajem – częstując ich chlebem i solą. Następnie wszyscy weselnicy również udają się na salę. Następnym etapem jest wzniesienie toastu przez przybyłych gości you could look here. Para Młoda dostaje powiązane wstążką kieliszki z trunkiem, po których opróżnieniu rzucają szkło za siebie, które oczywiście powinno się stłuc – na szczęście. W międzyczasie rodzice panny młodej rozsadzają gości przy stołach. Obecnie czynność tą zastępują często wizytówki (winietki) na których wypisane są imiona i nazwiska gości. Po środku stołu honorowe i udekorowane miejsca zajmuje para młoda. Obok zasiadają świadkowie i rodzice.
POSIŁEK I ZABAWA
Na początku przyjęcia weselnego zostaje podany gościom ciepły posiłek, po zjedzeniu którego następuje powtórne wzniesienie toastu a przy okazji sprawdzenia smaku wypitych trunków i ewentualne słodzenie przez nowożeńców. Następnie nadchodzi moment rozpoczęcia zabawy. Jako pierwsi na parkiet wychodzą Państwo Młodzi i w swoim pierwszym tańcu do ustalonego wcześniej utworu muzycznego zachęcają i zapraszają pozostałych gości weselnych. Zaczyna się zabawa. Na tym etapie zabawy dominuje całkowita różnorodność, gdzie posiłki przeplatają się z różnymi tańcami i muzyką. Prowadzone są w tym czasie przez zespół muzyczny różnego rodzaju zabawy, konkursy i atrakcje, co najczęściej jest śmieszne i wesołe.
OCZEPINY WESELNE
Zwyczaje Tradycje Weselne przewidują oczepiny, które odbywają się równo o północy. Panny łapią rzucany przez panią młodą welon, a kawalerowie rzucany przez pana młodego musznik lub krawat. Od tego momentu para młoda zostaje przemianowana jako już „stara para młoda”, a na parkiecie zostaje „nowa para młoda” która to została utworzona poprzez złapanie welonu i musznika.
TORT WESELNY I ZABAWA
Po zakończonych oczepinach na salę wjeżdża tort weselny. Dzielenie go rozpoczyna para młoda pierwszym cięciem, częstując nim siebie nawzajem, a następnie rodziców i zgromadzonych gości. Miłym akcentem na przyjęciu weselnym jest podziękowanie rodzicom przez parę młodą. Nowożeńcy i ich rodzice pozostają na środku sali i odbywa się przekazanie upominków i prezentów rodzicom i wspólne odtańczenie ustalonego w tym klimacie utworu. Dalsza część zabawy pozostaje zróżnicowana, muzyka, tańce, posiłki, zabawy. Wszystko trwa do z góry ustalonego momentu, lub do czasu, gdy ostatni goście opuszczą parkiet, zazwyczaj w godzinach rannych. Po zakończeniu zabawy młodzi oraz goście udają się na zasłużony odpoczynek, aby następnego dnia równie dobrze bawić się na poprawinach.
Zwyczaje tradycje weselne oraz obrzędy powinny być zachowane i wdrażane na każdym przyjęciu weselnym. Wszystkie obrzędy nadają oryginalności, są zarazem stosowane od wieków i utrwalają naszą kulturę i historię. Wesele urządzone z dużą dozą tradycji i obyczajów zachowuje swój prawdziwy urok. Tam gdzie są zachowane zwyczaje tradycje weselne zapewniona jest udana zabawa, która na długo zostanie w pamięci gości weselnych.
Cały harmonogram przyjęcia weselnego został opisany według obecnie panujących zasad i obyczajów.
Zostaw komentarz